Eredeti tervünk az volt, hogy a fesztivál utolsó napján megpróbáljuk megkérdezni a rendezvény főszervezőit, hogy milyen benyomásaik vannak az idei Volttal kapcsolatban. Azonban lehetőségünk nyílt egy sima interjúhelyzetnél sokkal izgalmasabb szituban feltenni a kérdéseinket a Volt egyik főszervezőjének, Lobenwein Norbertnek.

 

Az történt ugyanis, hogy öt órára kaptunk időpontot az interjúra Lobenwein Norberttől, utánunk pedig négy az idei Volt reklámkampányába bekerülő fiatalt kalauzolt volna körbe a nagyszínpad backstage-ében. Mivel azonban mindannyian időben odaérkeztünk a megbeszélt helyre, közös megegyezéssel úgy döntöttünk, összevonjuk a két programot, és a miközben a főszervező megmutatta a fiataloknak a fesztivál boszorkánykonyháját, mi is feltehettük a kérdéseinket. Így lett az interjúból közös beszélgetés és képes tudósítás a kulisszák mögül.

 

 

Megtudtuk, hogy az idei Volt Fesztivál látogatottsága napról napra stabil növekedést mutatott; szerdán huszonegy-ezren voltak, csütörtökön huszonnégy-ezren, pénteken huszonhét-ezren, a szombati zárónapra pedig úgy számítottak, hogy összejöhet a teltház, ami 30.000 fesztiválozót jelent. (Éjjel a sajtószobában én azt az információt kaptam, hogy ez össze is jött.) A fesztivál sikerességét nem akarta még értékelni, mondván, még egy este azért hátravan (gondolom egy durva vihar nagyban módosítani tudja az összképet), és azt még ki akarja várni ezt az éjszakát, hogy bármilyen végső ítéletet mondjon.

 

Szóba került természetesen a fesztivál line-upja is. Én rákérdeztem, hogy mennyire befolyásolja a Sziget, hogy kiket hívnak el Voltra. Lobenwein elmondta, hogy természetesen figyelembe veszik, hogy melyik fesztivál programjába illik bele inkább az adott fellépő, de sokkal nagyobb súllyal esik latba az a prózai tény, hogy mikor van a környéken turnéval az adott zenekar. Elmondta azt is, hogy sokszor nagyon nehéz megtalálni az egyensúlyt a tekintetben, hogy melyik zenekar melyik színpadra kerüljön. Ő is megerősített például abban, hogy a Primus esetében valószínűleg szerencsésebb lett volna az eggyel kisebb színpad, tehát a nagy helyett az MR2/Soproni – bár az utólag felderíthetetlen, hogy mennyi ember ment el a nagyszínpadtól a Primus előtt és alatt csupán a cudar idő miatt.

 

 

Megtudtuk azt is, hogy egyik legnagyobb sikerének tartja, hogy sikerült elhoznia Sopronba a My Chemical Romance-ot, még akkor is, ha ez a meglehetősen kockázatos szerdai napra jött csak össze. Direktbe nem kérdeztem rá, de nekem úgy tűnt, hogy összességében elégedett volt a szerdai nappal kapcsolatban. Az idei line uppal kapcsolatban amúgy elég szerencsés volt, hogy összejött egy viszonylag homogénebb headliner sor, aminek köszönhetően elég hamar elfogytak a hetijegyek. Valamint ezek a zenekarok rengeteg olyan fiatalt is elcsábítottak a Voltra, akik előtte még nem jártak ott. A lányok is tiszta lelkesen mutogatták a My Chemical Romance-en, a Sum 41-on vagy épp a Pendulumon szerzett sérüléseiket, valamint mondták, hogy ennek ellenére is előremennek a Thirty Seconds To Marson az este. Az is tök priceless volt, hogy névről ismerték a zenekartagokat és fotózkodtak a zenekarok által dedikált relikviákkal. Mondanom se kell, rögtön az jutott eszembe, hogy én is teljesen ilyen voltam, csak nekem a Placebo és Brian Molko volt az isten.

 

Miközben bejártuk a backstage-et és felmentünk a nagyszínpadra is (!), még azt is sikerült megtudnom, hogy egy-két napon belül nyilvánosságra lesz hozva, hogy ki fogja Amy Winehouse-t helyettesíteni a Szigeten. Nekem az volt nagyon szimpatikus Lobenweinben, hogy csomó koncertet meg szokott nézni, vagy legalább bele szokott nézni. Amikor a fotós kollégával meséltük, hogy mindkettőnknek a 2009-es Art Brut volt a kedvenc voltos koncertje, arról is egyből tudta, hogy a kicsi színpad és a nem is túlságosan nagy tömeg ellenére mennyire sikeres buli volt. Ő az idei Mobyt emelte ki, amit nagyon csípett, és azt is elmesélte, hogy Mobyra úgy került a Voltos pulcsi, hogy fázott és kért valami meleg ruhát, és amikor odaadták neki, akkor nem is gondolták, hogy koncerten is viselni fogja. Moby állítólag a színpad mögött is tök jó fej volt, amikor például egy sima dedikálást kértek tőle az ef Zámbó István által készített fura formájú székre, akkor ő az egészet telerajzolta ilyen kis figurákkal.

 

 

Magam részéről eddig se pártoltam az állandó fanyalgást a magyar fesztiválok line upjaival kapcsolatban, nyílván megvan az oka, hogy miért nincs magyar Primavera, de a bő félórás betekintés után, és főleg látva ezeket a csupa lelkesedés fiatalokat, én azt mondom, az idei Voltnak nagyon is jó felhozatala volt.